Produkcja, pielęgnacja, porady związane z meblami

Plisy, żaluzje, rolety okienne. Jakie spełniają funkcje ?

Plisy, żaluzje, rolety okienne. Jakie spełniają funkcje ?

lip 1, 2022

Jaka jest różnica między zasłonami a roletami?

Rolety są zwykle wykonane z cienkiej tkaniny, która jest rozciągnięta w poprzek okna, a następnie przymocowana do szyny. Karnisze wsuwają się między rolety, aby je podtrzymać.

Karnisze mają na jednym końcu długi, cienki kawałek metalu lub tworzywa sztucznego, który wsuwa się w szczelinę w zasłonie, którą następnie pociąga się w górę iw dół, ciągnąc za drugi koniec pręta.

Zasłony okienne zapewniają sposób na zapobieganie przedostawaniu się światła i zachowaniu prywatności. Mogą być wykonane z szerokiej gamy materiałów, w tym bawełny, jedwabiu lub przezroczystych materiałów.

Wielofunkcyjność rolet i plisów okiennych

Rolety są zwykle stosowane w oknach, drzwiach i innych otworach, aby zapewnić prywatność i kontrolować ilość światła w pomieszczeniu. Rolety są również wykorzystywane do celów dekoracyjnych. Rolety okienne czy plisy mogą uzupełnić aranżację wnętrz. Plisy i inne rodzaje rolet okiennych można indywidualnie spersonalizować pod wieloma aspektami. Mianowicie, klient może wybrać materiał z jakiego chce mieć zrobione rolety, kolor rolet, a także dodatkowe funkcje, które są dodatkowo płatne. Rolety, plisy, zasłony mogą być zawieszone w każdym pomieszczeniu gospodarczym np. w kuchnii, w łazience, na strychu, w komórce czyli wszędzie tam gdzie są okna.

Zasłony są zwykle zawieszone na drążku lub szynie przymocowanej do ramy okna lub drzwi. Można je ściągnąć i zamknąć, gdy nie są używane. Gdy pada w ciągu dnia więcej światła to można je rozłożyć na całej ich długości.

Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak tkanina, drewno, metal, plastik czy papier.

Jak wybrać odpowiednią roletę okienną do mieszkania?

Zasłona okienna może być wykonana m.in. z tkaniny, zwykle zawieszona jest na pręcie lub szynie przymocowanej do ramy okna. Można nią zakryć całe okno lub tylko jego część.

Rodzaje zasłon dzielą się m.in. na dwa podstawowe typy: plisowane i płaskie. Zasłony plisowane składają się z wielu zakładek, natomiast zasłony płaskie składają się z jednej warstwy bez zakładek. Płaskie zasłony można również wyposażyć w wiązania dzięki czemu można je całkowicie zamknąć.

Materiały na zasłony różnią się w zależności od tego do czego będą używane i gdzie będą używane w domu. Na przykład, jeśli chcesz, aby Twoje rolety okienne blokowały światło powinieneś wybrać rolety okienne zawierające materiał zaciemniający. Jeśli chcesz oddzielić jakieś pomieszczenie możesz użyć rolet pionowych lub żaluzji drewnianych. Natomiast jeśli plisa, żaluzja czy inna roleta okienna ma posłużyć jako dekoracja możesz dowolnie wybierać w rodzajach i odcieniach.