Produkcja, pielęgnacja, porady związane z meblami

Dlaczego warto kupić zasłony zaciemniające?

Dlaczego warto kupić zasłony zaciemniające?

kwi 21, 2021

Okna mają za zadanie wpuszczanie światła dziennego do pomieszczeń. W domach i mieszkaniach zawsze staramy się aby pięknie wyglądały i z odpowiednio dobranymi firankami tworzyły całość i dopełniały aranżacji naszych wnętrz. Ale należy pamiętać iż firany to nie wszystko co powinno zawisnąć w naszych oknach. Zasłony są kolejnym elementem, które w połączeniu z firankami nadają odpowiedniego charakteru salonowi, sypialni czy też kuchni. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać.Tak samo jak w przypadku firanek, bardzo ważne jest aby dobrać odpowiedni rodzaj tkaniny, jak również kolor czy nadruk na zasłonach, aby idealnie pasowały do wnętrza. Należy jednak podkreślić, iż nie są one tylko ozdobą, ale maja również (a przynajmniej powinny mieć) określone funkcje do spełnienia. Kotary mają zatrzymywać promienie słoneczne, oraz światło dzienne jeżeli sytuacja tego wymaga a nawet wygłuszać dźwięki. Jakie zasłony będą najlepsze? Czy zasłony zaciemniające to dobry wybór?

Materiały do produkcji zasłon

Jak wspomnieliśmy wcześniej wybór tkaniny zasłonowej jest bardzo istotny, ponieważ ma podkreślać styl pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów materiałów z których mogą zostać uszyte story.

  • Tafta – materiał ten charakteryzuje się połyskiem, który nadaje pomieszczeniu blasku. Nadaje się do wnętrz typu glamour.
  • Żakard – ten materiał na zasłony nabiera różnych barw w zależności od kąta padania światła. Tkanina jest wykonana z przędzy w wielu kolorach. Sprawdzi się w stylu romantycznym.
  • Aksamit – delikatny materiał, bardzo przyjemny w dotyku, występuje w różnych kolorach. Ten rodzaj tkaniny również wykorzystamy w stylu glamour jak i nowoczesnym na przykład w kolorze białym, czarnym lub stalowym.
  • Poliester – jest to sztuczny materiał, natomiast jest bardzo łatwy w czyszczeniu a ze względu na łatwość dostępu oraz szeroką gamę kolorów i wzorów z powodzeniem wykorzystamy ten rodzaj w każdym stylu.
  • Blackout – materiał z którego wykonuje się zasłony zaciemniające, zazwyczaj w skład wchodzi poliester lub bawełna, zdarzają się domieszki na przykład lnu. Występuje w wielu kolorach i odcieniach.

Zasłony zaciemniające

Tego typu zasłony są wykonane z grubszych materiałów, zdarza się że mają dwie warstwy, a to wszystko dla tego, ponieważ ich zadaniem jest całkowite odizolowanie promieni słonecznych od pomieszczenia. Zastosowanie zasłon zaciemniających pozwoli nam zatrzymać do 95% światła wpadającego do wnętrza. Idealnie sprawdzą się kiedy potrzebujemy odpocząć w ciągu dnia, bądź obejrzeć coś w telewizji (światło nie będzie się odbijać na ekranie). Kiedy nadchodzi upalne lato, kotary zaciemniające wspaniale sprawdzą się jako izolatory przed gorącem wpadającym przez okna, natomiast zimą nie pozwolą aby właśnie tamtędy ciepło uciekało. Kolejną zaletą jest fakt, iż bardzo dobrze wygłuszają hasały dobiegające z zewnątrz.

Zasłony zaciemniające – podsumowanie

Czy warto kupić zasłony zaciemniające? Oczywiście że tak i nie należy się obawiać że tego typu story to tylko czarne, grube materiały które bez wyrazu będą zwisać z karnisza. Poza wszystkimi zaletami wymienionymi powyżej należy dodać, iż dostępne są we wszystkich kolorach oraz z różnymi printami. Można kupić gotowe modele, ale również możemy zlecić uszycie według własnego projektu, co z pewnością nada charakteru naszym oknom. Tak więc zasłony typu blackout sprawdzą się wspaniale w sypialni ponieważ nie wpuszczą do środka porannego światła (idealne rozwiązanie dla porannych śpiochów). Zapewnią dyskrecję to znaczy że nie pozwolą nikomu zajrzeć do środka pomieszczenia wieczorową porową, gdy zapalimy światło. Latem dzięki nim unikniemy nagrzania sypialni czy salonu, ponieważ gęsty splot tkaniny, lub podwójny materiał nie przepuszczą rozgrzanego powietrza.